Montessori Odası Nasıl Hazırlanır?

by Montessori Felsefesi

Çocuğa kendi başına kullanabileceği bir ortam vermeliyiz: Kendi küçük lavabosu, kendi açabileceği çekmeceler, kendi kullanabileceği gündelik eşyalar, kendi katlayıp-yayabileceği sevimli bir battaniyenin altında uyuyacağı küçük bir yatak… Ona, içinde yaşayabileceği ve oynayabileceği bir ortam vermeliyiz; sonra da onun kendi ellerini bütün gün kullanmasını gözlemeli, akşam kendi başına kıyafetlerini değiştirmesini ve kendi başına yatağına uzanmasını sabırla beklemeliyiz. “

Dr. Maria Montessori

Temel olarak çocuklara deneyimleme, deneyimleyerek öğrenme, seçim yapabilme, günlük hayatın içinde tüm aktivitelerini kendi yaparak çocuğun kendi kendine yetebilmesini amaç edinen Montessori felsefesi “Bir eğitimin başarı kriterinin çocuğun ne kadar mutlu olduğuna bağlı olduğunu” savunur. Montessori okullarında uygulanan eğitim çocuğun yaşam alanı olan evinde de devam eder.

Montessori felsefesine göre yetişen çocukların evdeki odalarının tasarımları da Montessori felsefesine uygun Montessori odaları haline gelir.

Montessori Odası Nasıl Olmalıdır?

Montessori felsefesinde her şey çocuk içindir ve çocuk merkezlidir. Bu nedenle çocuğun kendisine yetebilmesi için çocuğun odasında bazı düzenlemeler yapılmalıdır. Örneğin, ilk yapılabilecek düzenleme çocuğun dolap sisteminde olmalıdır. Çocuğun giyecek dolabı erişebileceği ve rahatlıkla açıp kapayabileceği, giyeceklerini rahatlıkla alabileceği boyda olmalıdır.

Raf Düzeni

Montessori okullarında çok önemli olan raf düzeni çocuğun evinde de aynı öneme sahiptir. Çocuk odasında eşyalarını düzenli olarak yerleştirebileceği, bulabileceği, fonksiyonel ve kendi boyuna uygun raf sistemleri oluşturulmalıdır. Çocuk bu sayede başkasından istemeye gerek duymadan kendi oyuncak veya meteryal seçimini yapabilecek ve işi bittikten sonra tekrar yerine koyabilecektir.

Masa ve Sandalyeler

Montessori okullarında etkinliklerin bazıları masada yapılır. Resim yapmak, zeka geliştiren materyaller ile çalışmak gibi etkinlikler için masa ve sandalyeye ihtiyaç vardır. Bu etkinliklere çocuğun evde devam edebilmesi ve kimseye ihtiyacı olmadan oturup kalkabilmesi için kendi boyuna uygun masa ve sandalyelerin olması gerekiyor.

Montessori Yatakları

Montessori odası nasıl hazırlanır? Sorusuna cevap ararken Montessori yataklarını unutmamak gerekir. Montessori odasının dekorasyonunda en önemli parçalardan biri olan Montessori yatakları alışılmış tarzın biraz dışındadır. Çocuğunun kimsenin yardımı olmadan yatağına yatabilmesini ve kalkabilmesini sağlamak amacıyla yer yatağı görünümündedir.

Ayna

Yatağın yanındaki duvara ya da yatak başına yatay şekilde yerleştirilmiş bir ayna bebeğin veya çocuğun kendisini ve çevresini izleme becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Çevresini farklı açılardan algılamasına yardım ettiği için üç boyutlu düşünme kabiliyetini de geliştiriyor. Bebek kendisini izlerken kendi gelişimine de şahit oluyor. Kendi yüzüne bakıp gülümsüyor ve karşısında gülümseyen bir yüz görüyor.

Basit ve Sade Oda Dekorları

Bebeğin veya çocuğun algısını açacak basit dekorlar tercih edilmelidir. Odada her şey her zaman düzenli olmalıdır. Bir şeyin yeri sürekli değişmemelidir. İç mekanda kullanacağınız renkler mevcut çocuk odalarındaki gibi ton sür ton ya da pastel tonlardan seçilmemelidir. Tersine ana renkler, yani kırmızı, mavi ve sarı ile kontrast ve güçlü desenler odalarda kullanılmalıdır.

Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment