Montessori Odasında Ayna Kullanmanın Önemi

by Montessori Felsefesi

Montessori felsefesine göre çocukların odaları düzenlenirken Montessori odasında ayna kullanmanın önemi asla unutulmamalıdır. Ayna, Montessori metodunda çocuğun kendini tanıması ve keşfetmesi için kullanılır. Yatak yanında, çocuğun yatakta yatarken kendini görebileceği şekilde konumlanabilir, ya da ayrı bir alan hazırlanabilir.

Montessori pedagojisi, bireysel zekaya dayalı ve yaratıcı problem çözme becerisini teşvik eden bir sistemdir. Montessori felsefesi ideal bir eğitim teorisi olmanın çok ötesinde kanıtlanmış bir eğitim yöntemidir. Montessori her şeyden önce çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine göre şekil alan bir yöntemdir. Evde gerekli düzenlemeler yapılarak Montessori eğitimi devam ettirilebilir. Bebeğin ya da çocuğun odasını bir Montessori eğitim alanına dönüştürmek için unutulmaması gereken; odada sadeliğin ve çocuğun ilgisini canlı tutacak düzenin oluşturulmasıdır.

Montessori çocuk odasında beden farkındalığı sağlaması için çocuğun odasında ayna bulunmalıdır. Ayna hem bebeklikte hem de çocukluk evresinde önemlidir. Çocuk ilk önce kendini aynada tanır. Zamanla da kendine aynada bakarak kıyafet oyunları içine girecektir.

Montessori Çocuk Odasında Ayna ile Yapılabilecek Etkinlikler

Çocukların yansıma ve simetri algılarını geliştirmek adına, oyunlarını ayna bir yüzeyde oynamalarını sağlayabilirsiniz. Bu farklı tecrübe onların çok hoşuna gidecek. Hem de yansıma kavramını içselleştirecekler. Bu etkinlik sayesinde aynı zamanda matematiğe giriş yapılmış olur. Çocuk aynadaki yansıması nedeniyle derinlik, hacim, simetri, boyut ve çok boyutluluk kavramları ile tanışmaya başlar. Aynadaki görüntüler ile deneyimler ve algılar.

Tüm bebekler aynaya bakmaya bayılırlar. Aynada yüzlerini ve vücutlarını dikkatle incelerler. Ayna aktivitesini yapmak için evde uygun bir yere bir duvar aynası monte edin. Bu aynaya bebek bakacağı için yere mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Aynanın duvara son derece sağlam olarak monte edilmiş olmasına, sivri köşelerinin olmamasına dikkat edin. Aynanın hemen önüne, bebeğinizi üzerine yatırmak ya da oturtmak için temiz bir örtü serin. Bebeğiniz aynaya bakınca kendi aksini ve vücudunun hareketlerini görür. Yüzüstü yatarken aynada kendi hareketlerini gören bebek, öncelikle kafasını kaldırıp kendine dikkatle bakar. Bu hareket bebeğinizin ileride yapacağı emeklemek, yürümek gibi becerilere ön hazırlık yapmasına, yani büyük motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Bebeğiniz ayrıca ayna aracılığıyla odayı bambaşka bir açıdan görür ve bu da derinlik algısını gelişmesine yardımcı olur.

Ayrıca, ayna ile nesnelerin uzaklaştıkça küçülmesi, nesnelerin aynaya yaklaştıkça büyümesini algılaması ile neden sonuç ilişkisi kurmaya ve sorgulamaya başlar. Bir şeylerin kendi kontrolünde olduğunu fark etmesi duygusal gelişimine olumlu katkılar sağlar.

Çocuğun odasına yerleştirilmiş olan ayna çocuğun görme duyusu için önemli kazanımlar sağlar. Her nesne aynı şekilde aynaya yansımaz ve bunu gözlemleyip algılayan çocuk farkındalık kazanmaya başlar. Bebeklikten itibaren çocuk bu bilgileri deneyimler ve deneyimlerini beyninde depolayarak gerekli olduğu anda kullanmaya başlar.

Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment