Montessori ve Sınırlar Dahilinde Özgürlük

by Montessori Felsefesi

Sınırlar dahilinde özgürlük temel bir Montessori kavramıdır. Bu kavram ilk duyulduğunda çelişkili görünebilir. Sonuçta, sınırlar ve özgürlük karşıt kavramlardır. Bazı ebeveynler de kuralların yokluğunun kötü davranışlara yol açacağından endişe duyabilirler.

Peki sınırlar içinde özgürlük nedir?

Montessori, hazır çevrenin tasarımıyla özgürlüğü sınırlar içinde sunar. Hazırlanmış çevrede açık raflar, çocuğun her işi kendi yapabiliyor olması, aktivitesini ve ne kadar çalışacağını seçebilmesi; sınırlar dahilinde özgürlük tanımını açıklar. Bu ortam çocuğu özgürce hareket etmeye ve kendi davranışlarını uygun sınırlar içinde seçmeye yönlendirir.

Montessori felsefesinin 3 temel kuralı vardır, diğer tüm davranışlar bu 3 kuraldan beslenmektedir.

1) Kendine saygı
2) Başkalarına saygı
3) Çevreye saygı

 

Montessori’ye Göre Özgürlük Türleri

Hareket etme özgürlüğü

Montessori’ye göre çocuklar alan içerisinde hareket etmekte ve bir aktiviteden diğerine geçmekte özgürdürler. Hareket özgürlüğüne izin vererek, çocuklar çevrelerini keşfetmeyi öğrenirler.

Seçme özgürlüğü

Montessori yaklaşımı için seçme özgürlüğü esastır. Çünkü seçim, çocukların kendi ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetmelerine izin verir. Ayrıca seçim özgürlüğü, çocukları öğrenimlerine dahil olmaya teşvik eder.

Zaman özgürlüğü

Zaman özgürlüğü, çocukların aynı aktivite ile istedikleri süre boyunca çalışmasına izin verir. Bu, çocukları kendi hızlarında öğrenmeye, konsantrasyon becerilerini geliştirmeye ve sabretmeyi öğrenmeye teşvik eder.

Tekrarlama özgürlüğü

Tekrarlama yoluyla çalışmada, çocuklar kendi kendilerine hatalarını düzeltmeyi ve problem çözmeyi öğrenirler.

İletişim özgürlüğü

Montessori çocukların kendini ifade etmesini ve iletişimini teşvik eder. Çocuklar faaliyetleri tartışır, problem çözmeyi öğrenir ve sosyal becerilerini geliştirir.

Hata yapma özgürlüğü

Montessori materyallerinin tasarımı çocukları aktivitenin sonuçlarını kendileri keşfetmeye teşvik etmektedir. Her malzeme görsel bir hata kontrolü ile tasarlanmıştır. Bu, çocuğun pratik öğrenme deneyimleri aracılığıyla aktivitenin sonucunu anlamasına yardımcı olur.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment