Montessori Yatağı Faydaları

by Montessori Felsefesi

Montessori felsefesi, Türkiye’de ilk olarak yatakları ile biliniyor. Çocuklar için kullanımı, estetik görünümü gibi birçok nedenden dolayı Montessori yatakları tercih edilebiliyor. Bu yatakların faydalarını listeledik;

Hareket Özgürlüğü ve Bağımsızlık

Çocuklar için hareket özgürlüğü sağlar. Yatağına girip çıkmak için ebeveyne ihtiyaç duymayan çocuk, kendi yatağını toplayabilme sorumluluğunu da alır. Sorumluluklarının ve seçimlerinin farkında olarak hareket eder. Kararlarını kendi alabiliyor olması, kendisi üzerinde daha fazla güç ve kontrol sahibi olmasını sağlar.

Güvenlik

Çocukların hareketlerinin yoğunlaştığı dönemlerde, ebeveynin fark etmediği bir zaman aralığında beşiğe ya da bebek yatağına çıkıp düşme olaylarıyla sıklıkla karşılaşılır. Montessori yatakları yer yatağı olarak tasarlandığı için çocuğun düşme durumu ortaya çıkmaz.

Büyük Yatağa Geçiş

Montessori yatakları genel olarak tek kişilik yatak boyutunda olduğu için çocuklar büyüdüğünde farklı yatağa geçiş yapma gereği duyulmaz. Bebek yatağından ya da beşikten büyük yatağa geçiş evresi atlatılır.

Ebeveynler için Daha Fazla Uyku

Çocuklar sabah uyanıp bebek yataklarında ağlayarak ebeveynlerinin onları almasını beklemek zorunda değildir. Güvenli hazırlanmış odalarında yataklarından kalkıp oyuncaklarına ve kitaplarına ulaşabilir. Bu durumda ebeveynler için ekstra uyku zamanı yaratılabilir.

Uyku Eğitimi

Montessori yatakları, çocuklarda uyku eğitimi sürecide ebeveynin rahatlıkla çocuğun yanında bulunabileceği yapıya sahiptir. Bebek yatağındaki anneden uzak olma hissini vermeden, çocukların uyku eğitimi almalarını kolaylaştırır ve bu sürecin daha sakin geçmesine yardımcı olur.

 

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment