Montessori Yatak Güvenli Midir?

by Montessori Felsefesi

Montessori odası oluşturulmasındaki bir diğer önemli nokta Montessori yataklarıdır. Montessori yatak alışılmış çocuk yataklarından farklıdır.

Montessori eğitiminde çocuğun odası ve evin diğer bölümleri çocuğa göre düzenlenmelidir. Özellikle çocuğun kendi odasında ve evin diğer kullanım alanlarında ihtiyacı olan her şey onun ulaşabileceği şekilde olmalıdır. Buna oyuncaklar, giyim malzemeleri, kitaplar ve çocuğa ait olan her şey dahildir.

Montessori yatak çocukların kolayca kendi başlarına yatabilecekleri, güvenli bir şekilde uyuyabilecekleri ve kendi başlarına kalkabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Montessori yatakları yer yataklarına benzer. Bu yatak çocukların kendi başına ulaşabileceği, uykusu geldiği zaman rahatlıkla yatağına girebileceği, uyandıktan sonra elinden geldiği kadar yatağını toplayıp düzenleyebileceği bir yatak çeşididir. Yere yakın yataklar ufak çocuklara özgür bir yaşam alanı sağlar. Özellikle, beşik ile kıyaslama yapıldığında, beşik sınırlayıcıdır ve küçük çocukların yataklarından çıkmak için ebeveynlerine muhtaç olduğunu hissettirir.

Montessori metodunun tamamında çocukların özgür bir birey oldukları ve sorumluluk alabilecekleri vardır. Montessori yatakları çocukların günlük yaşamlarında almaları gereken sorumlulukları ve bunları uygulayabilecekleri bir eşya olarak hazırlanmıştır. Okulda başlayan Montessori eğitiminin evde devam eden kısmında çocuklar için oluşturulmuş hazır çevrenin bir materyalidir. Çocuk kendi başına uyuma zamanına karar verir, yatağına kendisi yatar ve uyur. Kalktığında ebeveyne bağımlı olmadan kendisi yatağından kalkar ve yatağını düzenler.

Montessori Çocuk Odasında Montessori Yatağının Önemi

Montessori felsefesine göre bir çocuğun odasında onun için hareket alanı olmalı ve odasının etrafında rahatça hareket edebilmelidir. Dolayısıyla, yere yakın yataklar, beşik yerine tercih edilir. Çünkü, çocuklar eğer yere yakın bir yatağa sahiplerse kendi hareket alanlarını kontrol edebilirler, uykusu geldiğinde bir yetişkin gibi yatağına gidebilir, eğer uykusu yoksa yatağından kalkıp farklı aktivitelere yönelebilir, kitap okuyabilir. Buradaki önemli nokta çocukları bir kafes gibi olan beşikte tutmamak, onlara küçük dünyalarında, arzularına göre bağımsız bir ortam yaratmaktır. Bunlar Montessori felsefesinin en önemli ilkelerindendir.

  • Montessori yatak modelleri içinde dikkat çeken önemli bir ayrıntının da yatağın konumunun zemine yakın olmasıdır. Bu yakınlık sayesinde yataktan düşme riskine karşı da çocuğunuzu korumuş olursunuz.
  • Montessori yataklarında çocuklar yatağına girip çıkmak için ebeveynlerine bağımlı olmazlar. Bununla birlikte kendi yataklarını toplayabilecek imkana da sahip olurlar. Sorumluluklarının ve seçimlerinin farkında olarak hareket ederler.
  • Montessori yatakları çoğunlukla tek kişilik yatak boyutu olarak tercih edilir. Çocuklar büyüdükçe farklı yatağa geçiş aşamasına gerek kalmaz.
  • Çocuklar genel olarak sabah erken uyanırlar ve ebeveynlerinin onları beşiklerinden almalarını beklerler. Montessori yatakları çocuğun yatağa kendi girip çıkmasını desteklediği için çocuklar kendileri yataklarından kalkabilirler. sabah uyanıp bebek yataklarında ağlayarak ebeveynlerinin onları almasını beklemek zorunda değildir.

Montessori yatağını hazır satın alabileceğiniz gibi çocuğunuzun yaşına göre evde kendiniz de istediğiniz boyutlarda yapabilirsiniz. Ölçüler belirlenirken temel unsur çocuğa özgürce hareket edebileceği bir ortam sunmaktan geçer. Bu durumda çocuğun yatağının yerden yüksekliği çok fazla olmamalı, odasında oynarken ayağa kalkmadan yatağın üzerine çıkabilecek düzeyde olmalıdır. Yine aynı şekilde uzunluk ve genişlik ölçüleri belirlenirken çocuğun hareket alanı kısıtlanmamalı ona rahat bir ortam sunulmalıdır.

Bloga her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment