Montessori Yatak Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

by Montessori Felsefesi

Montessori metodu ilk olarak okul öncesi 0-6 yaş arası çocukların eğitimini kapsayan bir sistem olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra yoğun talep nedeniyle Maria Montessori ilkokul ve lise dönemindeki çocuklar için de Montessori felsefesini uyarlamıştır.

Montessori yatakları, metodun gelişimi yönünde 0-6 yaş arası çocukların, ebeveynlerinden bağımsız olarak yataklarına girip çıkmalarına uygun şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde bu yataklar bebek yatağı boyutunda da, tek kişilik yatak boyutunda da hazırlanabilir. Bu durumda 6 yaşından sonra da çocukların ve ailenin tercihine göre kullanımı devam edebilir.

Ebeveynlerin en çok aklına takılan sorulardandır, “bebek ne zaman kendi yatağında yatmaya başlayabilir, beşik alsak ne kadar kullanır”… Montessori yatakları yer yatağı olmasının avantajıyla doğumdan itibaren uzun süreli kullanımlara uygundur. Geceleri anne baba ile aynı odada yatsa da gündüz uykularını odasında kendi yatağında uyuyabilir. Böylece farklı yataklarda uyuyan bebek, yatak seçme alışkanlığını da edinmemiş olur.

Montessori yataklarının yer yatağı olması, bebeğin düşüp bir yerini vurması ihtimalini de azaltır. Bebekler 1 yaşına kadar çok hareketli uyumazlar, bu nedenle yatakta korkuluk bazı ebeveynlere gereksiz gelebilir. Ancak hareketli çocuklar için korkuluk olması, ancak yatağına kendi başına girip çıkabileceği alanın da olması önemlidir.

Montessori Yatakları Kaç Yaşından İtibaren Kullanılır?

Montessori yatak kullanımına başlangıç, ebeveyn ve bebeğe göre değişkenlik gösterir. Gece uykularında standardı sağlamış olan bebekler için odalar ayrılabilir ve yatak kullanımı başlayabilir. Bazı ebeveynler bebekleri ile daha uzun süre aynı odada kalırken, bazı ebevenler kısa sürede kendi odalarına alışmalarını ister. Bu durumda yatağa geçiş dönemi değişkenlik gösterebilir. Ancak Montessori yatakları, doğumdan itibaren kullanım için uygundur.

Montessori Yatak Seçimi ve Boyutları

Bebek odasının büyüklüğüne göre farklı boyutlarda Montessori yatakları yaptırılabilmektedir. En çok kullanılan yatak boyutu 90*190 ya da 100*200 gibi tek kişilik yatak boyutlarıdır. Böylece çocuk için uzun süreli kullanım sağlanır.

Yatak seçiminde bebeğin sağlığı için en uygun özellikler seçilmelidir. Alerjik bileşen içermeyen, doğal kumaştan ve yapıdaki yataklar tercih edilir. Son dönemde lateks yataklar, bebekler için önerilmektedir.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment