Montessori Yatak Ölçüleri

by Montessori Felsefesi

Montessori yatak, hem ebeveynlerin kullanımı hem de çocukların bağımsız gelişimi için önemli bir unsur olarak görülmektedir. Genel görünümde olduğu gibi ahşap, çatı şekilli yataklar Montessori yatak olarak tanımlanmaktadır. Ancak çocuğunuz için Montessori odası hazırlarken sadece yer yatağı kullanmanız da çocuğunuzun gelişimi için yeterli olabilmektedir.

Montessori yatak ölçüleri seçerken odanın boyutu, uzun süreli-kısa süreli kullanımı düşünülerek değerlendirilmelidir. Örneğin bebek yatağı boyutları kullanımı küçük odalarda daha kullanışlı olabilir. Ancak bu bir süre sonra çocuğun büyümesi ile yatağın da değişmesi ihtiyacını ortaya çıkarır. 70*140 boyutu, bebek yatakları için en çok tercih edilen ölçülerdendir.

Ekran Resmi 2020 10 14 23.53.25

 

En sık kullanılan Montessori yatak ölçüleri tek kişilik boyutlar olarak kullanılır. Montessori yatak iskeletini alacağınız durumda içerisine yatağı yerleştirebilirsiniz. Kolayca bulabileceğiniz yatak boyutları olarak da 90*190, 100*200 en çok tercih edilen boyutlardandır. Uzun süre kullanım ömrüne sahip olurlar, çocuklar büyüdükçe yatak değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Eğer çatılı yatak seçerseniz, çocuğunuz büyüdükçe ona farklı aktivite imkanları da sunar. Üzerine örtü yapıp kendine ayrı bir ev oluşturması, üst kısmından salıncak asılması, çeşitli aksesuarlar kullanılarak etkinlikler oluşturulması gibi aktiviteler imkan tanır.

Günümüzde Montessori yataklar için çok çeşitli boyutlarda hazır ürünler bulmak mümkün. Ayrıca yapı olarak kendi istediğiniz ölçü ve modellerle de yaptırma imkanınız bulunuyor. Farklı oda boyutları ve oda şekilleri için dilediğiniz boyutu kendinize uyarlayabilirsiniz. En önemli nokta yatağın yerden çok yüksek olmamasıdır. Böylece çocuğun kolayca yatağa çıkıp inmesine imkan tanır. Korkuluk seçimi tamamen isteğe bağlı olarak değişebilir. Küçük yaştan itibaren çocuklarınızı kendi yataklarına alıştırmak istediğinizde, hareketli çocuklar için korkuluk olmaması risk oluşturabilir. Bu nedenle korkuluk kullanılmalı, ancak çocuğun rahatça inip çıkabileceği bir açıklığa da yer verilmelidir.

Montessori yatak çatısı için kullanımda önemli bir konu bulunuyor. Yatağın yerleştirileceği alan altında ekstra bir ahşap bölüm olmasına dikkat edebilirsiniz. Bazı tasarımlarda yatak direkt yere koyuluyor, bu da yatağın daha çabuk eskimesine sebep olabilir. Bu nedenle alt kısımda ahşap bir yükselti olması önemli. Temizlik konusunda ise yatağın kaldırılıp altının temizlenmesi durumu ortaya çıkabiliyor, çünkü genel olarak yatak ve yer arasında boşluk bulunmuyor.

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment