Montessori Yatak Özellikleri

by Montessori Felsefesi

Montessori eğitim metodu, ülkemizde öncelikle yatak tasarımı ile biliniyor. Ev şeklinde hazırlanmış, ahşap yer yatakları hem görüntü hem de kullanışlılık açısından ebeveynleri cezbediyor. Montessori yatak, Maria Montessori tarafından oluşturulan eğitim metoduna göre, çocuklar için kolayca yatıp kalkabilecekleri yer yatağı şeklinde olmalıdır. Günümüzdeki geniş tasarımlı yataklar zaman içerisinde bu şeklini almıştır. Montessori yatak özellikleri açısından bakarsak aşağıdaki noktalar öne çıkar;

Montessori yatak, çocuğun kendi başına yatağına girip çıkmasına olanak tanır. Etrafında koruma olmasına rağmen her zaman bir açık giriş eklenmektedir. Çocuğun uyandıktan sonra annesinin ya da babasının kendisini almasını beklemesine gerek kalmaz, kendisi yatağından çıkıp güne başlayabilir. Ayrıca yer yatağı olmasıyla çocuğun kendi yatağını düzeltebilmesine de olanak sağlar.

Günümüzdeki tasarımların ortak noktası ahşap olmasıdır. Montessori metoduna ait tüm materyaller ahşap olmasıyla öne çıkar. Maria Montessori çocukların ahşap ile temasının doğa ile temas etmesi olduğunu vurgular, bu nedenle eğitim metoduna uygun olarak sade ve ahşap materyaller hazırlamıştır.

Montessori yatak boyutları tercihe göre değiştiği için uzun süreli kullanım sağlar. Çocuk büyüdükçe yatak değiştirme durumunu ortadan kaldırabilir, doğumdan itibaren kullanılabilir tek kişilik yatak boyutlarında seçildiğinde uzun yıllar boyunca yatak değiştirme ihtiyacı ortaya çıkmayacaktır.

 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment