Montessori’ye Göre Günlük Yaşam Çalışmaları

by Montessori Felsefesi

Montessori felsefesine göre çocuğun kendi ihtiyaçlarını, yetişkin bağımsız şekilde giderebilmesi önemlidir. Bu yeterlilik, çocuğun özgüvenini pekiştirir, fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler. Ayrıca bağımsız bir şekilde ihtiyaçlarını giderebilmesi, kendi giyinmesi, masasını hazırlaması, odasını düzenlemesi, yemeğini yemesi, misafirlerle sohbet etmesi çocuğu özgürleştirerek iradenin kendinde olduğunu anlamasını ve kendini keşfetmesini sağlayacaktır.

Çocukların oyuncaklarından daha çok, ebeveynlerin kullandıkları eşyalara ilgi duyduklarını fark etmişsinizdir. Çekmeceleri açıp kapatırlar, evi süpürüp silerken yardım etmek isterler, bu aktivitelerin içerisine girerler. Kendi başına yapma dürtüsü doğuştan çocuğun içerisinde bulunmaktadır ve ilgileri bunu kanıtlar.

Günlük yaşam aktivitelerinde çocukların kullanacakları tüm materyaller gerçektir, sadece boyutları onların kullanabilecekleri şekildedir. Montessori felsefesinde -mış gibi metodu kullanılmaz. Çocuklar gerçek aletlerle, gerçek işler yaparlar. Salataları yıkayıp süzebilir, kendi bağcıklarını bağlayabilir, odasındaki eşyalarını katlayıp yerleştirebilir. Günlük yaşam çalışmaları, çocukların öz bakımları, günlük aktivitelerine destek olacak ve keşfetmelerini sağlayacak etkinlikler içerir.

Günlük yaşam çalışmalarını tamamlayan çocuklar, yaptığı işi seven, sorumluluk duygusuna sahip, zorluklar karşısında vazgeçmeyen, sorunlarla başa çıkabilen, kendisi ve çevresiyle barışık bir kişilik geliştirir.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için sağ tarafta bulunan Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment