Montessori’ye Göre Matematik Çalışmaları

by Montessori Felsefesi

Montessori’ye göre matematik; sadece matematiksel gerçekleri ezberlemek değil, çocuklarda mantıklı ve eleştirel düşünme yeteneğini ortaya çıkarmaktır.

Çocuğun hayatındaki matematik, özellikle de ilk yıllarında, çevresiyle yaşadığı şekiller, desenler ve mekânsal ilişkilerle doğrudan ilgilenir. Bu deneyimleri ve bu bilgiyi, daha fazla gelişmek ve beslenmek için alır.

Montessori’de kullanılan sade ve yaratıcı materyaller sayesinde, çocuklar matematiği “zor” ön yargısıyla değil, keyif aldıkları bir aktivite olarak öğrenir. Bu eğitim doğrultusunda deneyim edinen çocuklarda matematik dersinden korku meydana gelmez, çünkü çocuk matematiğin kurallarını ezberlememiş, deneyimleyerek mantığını öğrenmiştir.

Çocuk Montessori eğitimi ile başarı kaynaklı bir güven duygusuna sahip olur. Deneyime dayalı Montessori materyallerinin kendi hata kontrol göstergeleri vardır, çocuk bunları görür ve düzenlemelerini yapar.  Böylece çocuğun hatasını yetişkin yardımı olmadan kendi başına düzenlemesi sağlanır ve başarı hissi ortaya çıkar. Ayrıca önemli olan çocuğun yaptığı işlemin doğruluğu değil, matematiksel kavramlar ile mantığının öğretilmesidir.

Matematik materyalleri; sayıları, matematiksel gereçleri, geometrik şekilleri anlatan araçlardan oluşur ve her birinin sırası belirli bir düzene sahiptir. Çocuk matematiği sırasıyla ve bir bütün olarak öğrenir. Burada en önemli nokta duyularıyla deneyimlemesidir. İşlemler somut kavramlardan soyut kavramlara doğru ilerler, böylece çocuk soyut matematik kavramlarını da içselleştirebilir. Montessori matematik eğitimi ile çocuklar matematiği keyifli bir uğraş haline getirir.

 


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için Abone bölümünden abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment