Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri

by Montessori Felsefesi

Çocuklarda okul öncesi dönem, gelişimin en kritik dönemlerini içerir. Doğumdan sonraki ilk yedi yıl içinde çocuk dil gelişimi, motor becerileri ve duyusal gelişim açısından en yüksek potansiyeli taşır. Bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmenin yolu, doğru okul öncesi etkinlikleri sağlayabilmektir. Çok basit malzemeler kullanarak çok kısa sürede oluşturulabilecek birçok etkinlik ile, evde çocuğunuzun gelişimine büyük katkıda bulunabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere yaş gruplarına göre bazı okul öncesi etkinlik önerilerinde bulunacağız.

0-3 Yaş Arası Çocuklar için Uygun Etkinlikler

• 5 ay ve üzeri bebekler için parmak, boyun ve sırt kaslarının gelişimi destekleyen eğlenceli su poşetleri yapabilirsiniz.
• 1 yaşın üzerindeki çocukların duyu gelişimini desteklemek için evde bulunan basit malzemelerle duyusal adımlar etkinliğini gerçekleştirebilirsiniz.
• Yine 1 yaşın üzerindeki çocukların günlük yaşam becerilerini geliştirmek amacıyla giyim çalışması yapabilirsiniz. Bu eğlenceli çalışma ile çocuklar kendi başlarına hareket edebilir ve özgüven kazanırlar.
• Karton ve boya kalemleri kullanarak 2 yaş ve üzeri çocuklar için renk yapbozu oluşturabilirsiniz. Bu etkinlikle çocuğunuzun görsel hafıza, dikkat ve ince motor becerilerini geliştirebilirsiniz.
• Bir başka keyifli etkinlik ise evir çevir. Bu etkinlik 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygun ve el göz koordinasyonunu geliştirmek için en eğlenceli yollardan biri.

3-6 Yaş Arası Çocuklar için Uygun Etkinlikler

• Hazırlaması sadece birkaç dakika süren aynısını yap etkinliği, 4 yaş üstü çocukların görsel-uzamsal zeka gelişimini ve ilişki kurabilme yeteneğini destekler. Ayrıca problem çözme ve sayısal becerilerini geliştirir.
• Neden sonuç ilişkisi kurabilme becerisini geliştiren kozalak deneyi, 3-4 yaş arası çocukların keyifle katılacağı etkinliklerden.
• Geometri kartları ile 4 yaş üzerindeki çocukların matematik ve geometri bilgisi ile birlikte eşleştirme yetisini de geliştirmek mümkün.
• Çocukların doğaya karşı merakını arttıracak sıcak hava deneyi etkinliği ile basit malzemeler kullanarak çocuklara sorgulama alıştırması yaptırmak mümkün. Bu etkinlik de 4 yaş üzeri çocuklar için uygun.
• Hepimizin ilkokul yıllarından hatırladığı çimlendirme deneyi, 3 yaş üzeri tüm çocukların doğaya olan merakını geliştirmek için kullanılabilir.

Yaş gruplarına uygun okul öncesi etkinlikler çocukların dil gelişimi, motor becerileri ve duyusal gelişimlerine destek olur. Böylece okula başladıklarında okul olgunluğuna erişmiş, öğrenme ortamında bulunmaya hazır çocuklar olurlar.


Blog’a her gün eklenen yeni yazılar ve Montessori etkinlikleri için abone olmayı unutmayın. Yeni yazıları mailinizden takip edin…

Benzer İçerikler

Leave a Comment