Yemek Yemeyen Çocuklara Yemekleri Sevdirme Yöntemleri

by Montessori Felsefesi

Yemek Yemeyen Çocuklara Yemekleri Sevdirme Yöntemleri

Günümüzde annelerin en büyük kabuslarından biri yemek yemeyen çocuklardır. Çocuklar çoğu zaman oyundan ayrılmak istemek ve bu nedenle de yemek yemeyi ret edebilir. Bazen yemek yememe nedeni oyun oynamak değil de iştahsızlık olduğu durumlarda vardır. Bu durumda anneler yeni yöntemler arayarak çocuğuna yemek yedirmeye çalışır. Yemek yemeyen çocuklara yemekleri sevdirme yöntemleri ile sizlerde çocuğunuzun kolayca yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğun Kendi Başına Yemek Yemesine İzin Verin

Çocuklar ek gıdaya geçtikleri andan itibaren yavaş yavaş yiyecekleri kendisinin yemesine izin vermelisiniz. Bu davranış çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında yemek yeme alışkanlığı kazanması açısından oldukça önemlidir. Çocuğun yemeğini sürekli siz yedirseniz çocuk büyüse bile sizden bunu bekleyecektir. Sizin olmadığınız yerde yemek yemek istemeyecektir. Ayrıca bu durum çocuğunuzun özgüven kazanmasına yardımcı olacaktır.

Yemeğinizi Birlikte Hazırlayın

Çocuğunuz ile mutfakta vakit geçirmeniz önemlidir. Birlikte pasta veya yemek yapabilirsiniz. Bu durumda çocuk kendi yardımının da bulunduğu yiyeceğin tadını merak edecek ve daha iştahlı olarak yiyecektir. Çocuğunuzun mutfakta size yardımcı olması aynı zamanda çocuğun kaba motor gelişimine destek olur. Siz yemek yaparken çocuğunuz sebzeleri yıkayıp doğrayabilir.

Yine sofrayı hazırlarken de çocuğa sorumluluk verilebilir. Masayı kurmanızda size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumlar çocuğun yemeye karşı olumlu tutumlar kazanmasına yardımcı olacaktır.

Algıları Değiştirin

Çocuklar yemek yerken üzerlerinde baskı oluşturmamaya dikkat edin. Yemek yemesi için ona zaman tanıyın. Tabi bu süreyi çok uzun tutmayın ama çok ısrarcı olmayın. Yemek yerken çocuğun tabağı bitirmesi için ısrar etmeyin. 2 kaşık daha al bitiyor gibi cümleler kurmayın. Çocuk bu durumda kendini baskı altında hissedecektir. Çocuk gerçekten doyduğu için artık yemek istemeyebilir. Bu durumda yemeğini bitirmesi için çocuğu zorlamayın.

Çocuğunuzu Teşvik Edin

Çocuk eğer yemeği beğenmediyse zorla yedirmeye çalışmayın. Bunun yerine o yiyeceği çocuğunuzun seveceği bir hale getirmeye çalışın. Örneğin çocuk yumurta yemeyi sevmiyorsa yumurtayı farklı yollarla pişirin ve çocuğa öyle sunun. Birçok değişik yöntem uygulayabilirsiniz.

Sizlerde yumurtayı sevmiyorsanız çocuğunuzun yanında bunu belli etmeyin. Çünkü çocuk yumurtayı sevmiş olsa bile siz yemediğiniz için sizden etkilenecektir. Sizin yemeyi tercih etmediğiniz yiyeceğe çocukta ön yargılı yaklaşacaktır. Bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Çocuk bir şeyi bir kere sevmediyse hemen vazgeçmeyin. Bir dahaki sefere bu yiyeceği farklı yollarla çocuğa sunmalısınız. Ancak bu konuda baskıcı olmamaya özen gösterin. Çocuğunuzdan yaptığınız şeyin tadına bir kez bile olsa bakmasını rica edin.

Çocuğa Seçme Hakkı Tanıyın

Yemekleri hazırlarken çocuğunuzun hakkı yiyecekten ve ne kadar yemek istediği sorun ve çocuğa seçme hakkı tanıyın. Yemek pişirmeden önce çocuğunuzun fikrini de alabilirsiniz. Bu durumda çocuk baskı olmadığı için yemeğini özgürce yiyecektir. Mutfak alışverişinizde çocuğunuzun size yardım etmesine izin verin ve pişireceğiniz yemeklere birlikte karar verin.

 

 

 

Benzer İçerikler

Leave a Comment