Yenidoğan Bebeğiniz İçin Cilt Bakım Önerileri

by Montessori Felsefesi

Yenidoğan Bebeğiniz İçin Cilt Bakım Önerileri

Bebekler, yeni doğduklarında hassas bir yapıya sahiptir. Buna cilt dokuları da dahildir. Anne ve babalar, bebekleri için en iyi bakım yöntemini araştırmakta ve buna bağlı olarak da yenidoğan bebeğiniz için cilt bakım önerileri başlığını sıklıkla aratmaktadır. Ancak bu esnada bebek cildinin normal ciltlere kıyasla daha hassas olduğu unutulmamalıdır.

Gerek cilt bakım rutini gerekse de bebek bezi seçimi, bebekler için cilt bakım önerisi kategorisine girmektedir. Duş rutininde tercih edilen şampuan, lif de bu kategoride yer almakta ve mutlaka seçim yaparken dikkat edilmelidir. Aksi halde bebeğinizin cildinin oldukça çabuk bir şekilde tahriş olduğunu görebilirsiniz.

Bebek Losyonu Mu Bebek Yağı Mı Kullanılmalı?

Bebek bakımı söz konusu olduğunda çoğu anne bebek losyonu mu bebek yağı mı kullanılmalı sorusunu merak etmektedir. bu iki ürün, farklı olması sebebiyle farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle annelerin ikisinden birini tercih etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Her iki ürün de doğru kullanım talimatları ile tercih edilebilir.

Bebekler, doğdukları andan kısa bir süre sonra oldukça kuru cilde sahip olmaktadır. Hatta bazı bebeklerde cilt dökülmeleri dahi görülen sonuçlar arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak uygun losyon ve bebek yağları ile nemlendirme sağlanabilir. Losyon kuru cilde uygulanabilirken bebek yağının ıslak cilde uygulanması tavsiye edilmektedir. Böylece maksimum nemlendirme sağlanabilir.

Yenidoğan Bebeğin Yüzü Nasıl Temizlenir?

Yenidoğan bebeğin yüzü nasıl temizlenir başlığı da yukarıda bahsedilen konuya ek olarak araştırılan konular arasında sıklıkla yer almaktadır. Bebekler için önerilen bakım rutini, sıradan bakım rutinlerinden oldukça farklıdır. Bunun asıl nedeni ise bebeklerin ciltlerinin fazlasıyla hassas olmasıdır. Yenidoğan bebeklerin yüz temizliği, aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır:

  • Yumuşak bez, tülbent veya pamuk kullanabilirsiniz.
  • Yüz temizliği için öncelikle suyu kaynatın ve daha sonra ılık hale getirin.
  • Bebeklerin alnı, gözleri, çenesi ve yanakları bu şekilde temizlenebilir.
  • Boyun kıvrımlarına dikkat edilerek süt veya mama kalıntıları mutlaka temizlenmelidir.

Sıralanan bu önerilere dikkat ederek bebeğinizin yüz kısmını temizleyebilirsiniz. Böylece hem içiniz rahat edecek hem de bebeğiniz daha hijyenik olacaktır.

Bebek Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bakımı kapsamında detaylar olduğu kadar genel anlamda dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar da bulunmaktadır. Bu nedenle bebek cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler başlığını kullanarak bilmeniz gereken detaylara ulaşabilirsiniz.

  • Bebek bezinin mutlaka emici özellikte olması gerekmektedir.
  • Bebeklerin altı değişirken temizliğe dikkat edilmeli ve pislik bırakılmamalıdır.
  • Alerjik olmayan ve pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Bebek cildine uygun temizleyici ürünler tercih edilmelidir.
  • Bebekler hassas ciltli olduğu için direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Buna benzer daha pek çok konuda bilgi edinerek bebeğinizin bakımını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz çok daha rahatlamış hissedecektir.

Benzer İçerikler

Leave a Comment