Yenidoğan Bebeklerde Sindirim Sorunları

Bebekler anne karnında büyürken birçok vücut sistemi gelişir fakat sindirim sistemi bebek doğduktan sonra gelişmeye devam etmektedir. Yenidoğan bebekler doğdukları ilk aylarda sindirim sistemleri gelişmeye devam ettiği için bazı sindirim sorunları yaşayabilmektedirler. Özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeyen yenidoğan bebeklerde sindirim sorunları daha sık yaşanmaktadır.

Yenidoğan bebekler sindirim sorunları yaşadıkları dönemde ebeveynlerine çok ihtiyaç duymaktadırlar. Bebeğinizle ilgilenerek sindirim sorunlarını azaltacak besinleri tüketmelerini sağlamalı ve bebeğinizi ilk 6 ay anne sütü ile beslemelisiniz.Bazı zamanlarda bebeğiniz uzun süreli ishal olabilir ve bu durumda bebeğiniz çok su kaybedeceği için doktor kontrolü gerekebilmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Sindirim Problemleri Belirtileri

Bebeklerin sindirim sistemi doğduktan sonraki ilk üç ayda nasıl çalışacağını öğrenmektedir. Bu nedenle yenidoğan bebeklerde sindirim sistemi problemleri sık sık görülmektedir. Ebeveynler olarak yenidoğan bebeklerde sindirim problemleri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu belirtiler bebeğinizde varsa önlem almalısınız.

Yenidoğan bebeklerde görülen bazı belirtiler sindirim problemlerini işaret etmektedir. Bu belirtiler; gaz sancıları, yediği yiyeceklerin ağzına tekrar gelmesi, ishal ve kabızlıktır. Bu belirtilerin nadiren görülmesi normal karşılanabilmektedir fakat bebeğiniz sık bir şekilde bu belirtileri gösteriyor ise mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Bebeğinizin bu belirtileri göstermesi korkulacak bir durum değildir. Soğukkanlı olmalı ve bebeğinizin anne sütü ile beslenmesini sağlamalısınız. Anne sütü özellikle ilk 6 ay için bebeklerde çok önemlidir. Eğer bu belirtiler normalden fazla süre devam ediyorsa mutlaka bebeğinizi bir doktora göstermelisiniz. Özellikle uzun süreli ishal olan bebeğiniz çok su kaybediyor demektir bu nedenle bebeğinizin yeterli miktarda su içtiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Yenidoğan Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Bebekleri sindirim sorunu çeken ebeveynler yenidoğan bebekler nasıl beslenmeli sorusunu yöneltmektedirler. Yenidoğan bebekler için olmazsa olmaz besin anne sütüdür. İlk 6 ay anne sütü bebeklerin gelişimi için çok büyük bir öneme sahiptir.Bebeklere ilk 6 ay anne sütü dışında bir besin verilmesi kesinlikle önerilmez. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde hastalıklar daha az görülmektedir.

Eğer anneye veya bebeğe bağlı nedenlerle bebek anne sütü ile beslenemiyorsa bu gibi durumlarda önce doktora danışılmalıdır. Eğer bir çare bulunamadıysa yenidoğan bebeklere özel mamalar tüketebilirler. Bu mamaların yenidoğan bebeklere özel mamalar olması büyük önem arz etmektedir.

Yenidoğan Bebekler Sindirim Sorunu İçin İlaç Kullanabilir Mi?

Yenidoğan bebekler sindirim sorunu için ilaç kullanabilir mi sorusu da ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Yenidoğan bebeklerinize doktor kontrolü ve önerisi olmadan ilaç vermeniz kesinlikle önerilmez ve çok risklidir. Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa ve buna rağmen sindirim problemleri çok fazla ise bir doktora danışmalısınız. Doktorunuz eğer gerekli görürse bebeğinizin sindirim sistemini rahatlatacak ilaçlar verebilmektedir.

Benzer İçerikler

Leave a Comment